Trzy rzadko oglądane zabytki w Grecji z ciekawą historią

Grecja to państwo leżące w południowo-wschodniej Europie w basenie morza Śródziemnego. Stanowi najstarsze centrum kultury europejskiej. Jako jedno z państw starożytnych posiada wiele ciekawych miejsc i zabytków historycznych. Grecję co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Głównym powodem obok zabytków jest ciepły klimat śródziemnomorski, kultura tego kraju i niezwykła atmosfera jaką tworzą mieszkańcy tej wyspy. Ale Grecja to przede wszystkim kolebka kultury, dlatego pasjonaci historii bedą się czuć tam jak w raju. Można obejrzeć najsławniejsze budowle i rzeźby. Jednak w Grecji są jeszcze miejsca, które są rzadko odwiedzane i oglądane przez turystów. Co do nich należy?

Jakie to miejsca?

Jednym z takich miejsc w Grecji jest Katedra św. Menasa w Heraklionie, katedra arcybiskupstwa Krety. Jest to prawosławna cerkiew znajdująca się na jednej z wysp i jest jedną z największych światyń w tym kraju. Katedrę zaczęto budować w 1862 roku a miejsce na nią wybrano według prawosławnej tradycji. Wskazał je mnich, który podczas snu ujrzał podobno św. Menasa a on mu powiedział w którym miejscu ma powstać świątynia. Budynek zaprojektował Atanasios Mussis. Budowę przerwano z powodu powstania kreteńskiego. Powrócono jednak do niej w 1883 roku, czternaście lat po klęsce Greków.

Do użytkowania katedrę oddano w 1895 roku.

Metropolita kreteński Tymoteusz konsekrował obiekt a władze tureckie z okazji otwarcia zezwoliły na trzydniowe uroczystości. Podczas bombardowania Heraklionu w 1941 roku na cerkiew spadła bomba, ale nie wybuchła. Dlatego katedrę można oglądać po dziś dzień. Bombę wystawiono na widok publiczny obok świątyni. Kolejnym zabytkiem jest Katedra św. Jerzego znajdująca się w Ano Siros na wyspie greckiej Siros. Wyspa ta jest dobrze skomunikowana z Atenami, Mykonos czy Tinos. Katedrę św. Jerzego wybudowano około 1200 roku. Od tamtej pory była już kilkakrotnie restaurowana a po raz ostatni zrobiono to w 1834 roku i w takiej postaci przetrwała do dziś. Od 1652 roku katedra należy do wspólnoty katolickiej Siros. Mieści się w niej dużo cennych ikon między innymi ikona Świętego Jerzego, patrona świątyni.

Co jeszcze jest rzadko oglądane?

Warto również obejrzeć klasztor Kiesariani, który powstał w jedynastym wieku. Położony jest w Attyce na zboczu góry Imitos, na terenie Parku Krajobrazowego Kiesariani. Przy budynku powstała łaźnia typu rzymskiego. Do głównej świątyni w siedemnastym wieku dobudowano narteks z kopułą, ściany w nim pokryto dekoracją malarską. Podczas zaboru tureckiego na polach przyklasztornych były plantacje oliwek, dlatego łaźnię przebudowano na olejarnię i tak pozostało do dziś. W obiekcie tym znajduje się muzeum państwowe.