Zakazane miasto w Chinach- najciekawsze fakty historyczne

Chiny to kraj najbardziej zróżnicowany, największy i najbardziej zaludniony. Przeważająca część kraju to góry i wyżyny. Znajdziemy tam również obszary pustynne i plaże położone nad Morzem Chińskim. Chiny mają jednak do zaoferowania więcej niż zróżnicowany krajobraz. Kraj ten szczyci się jedną z najstarszych kultur na świecie. Posiada bogatą historię i zabytki. Stolicą Chińskiej Republiki Ludowej jest Pekin, miasto pełne kontrastów. Obok wspaniałych wieżowców i drapaczy chmur znajduje się Zakazane Miasto czyli największy na świecie kompleks pałacowy, który otoczony jest murem obronnym oraz fosą.

Dlaczego Zakazane Miasto?

Nazwa ta wywodzi się z tego, że dawniej bez osobistej zgody cesarza nikt nie mógł wejść do tego pałacu.

Wstęp miała tylko rodzina cesarza oraz najważniejsi urzędnicy państwowi i eunuchowie.

Dawniej była to siedziba dynastii Ming i Qing a od 1987 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 60 tysiecy- tyle turystów codziennie odwiedza w Pekinie Zakazane Miasto. Jest to bez watpienia największa atrakcja turystyczna. Każdy kto się wybiera do Chin powinien zwiedzić pałac.

Historia Zakazanego Miasta

Historia powstania Zakazanego Miasta i sama architektura też jest interesująca. Na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming, na miejscu miasta stołecznego mongolskiej dynastii Yuan, w latach 1406-1420 powstał kompleks pałacowy powstały z 980 budynków i mający aż 9 000 pomieszczeń.

Do 1644 roku pałac zamieszkiwali cesarze z dynastii Ming. Podczas najazdu Mandżurów i podczas wojny domowej pałac uległ zniszczeniu. Został jednak odbudowany przez mandżurską dynastie Qing. Na muzeum udostępniono zewnętrzną część pałacu dopiero po powstaniu republiki w 1912 roku.

Do roku 1924 w części wewnętrznej mieszkał były cesarz Puyi. Poważnym zniszczeniom uległo Zakazane Miasto również podczas inwazji japońskiej. Zostało jednak odbudowane i od 1965 roku udostępnione dla zwiedzających. Po dziś dzień Zakazane Miasto, odizolowane potężnymi murami budzi ogromną ciekawość i podziw. Miejsce piękne i warte zobaczenia.