Jak uczyć się niemieckiego?

Nauka języków obcych może pomóc nam z lepszym rozumieniem kultury odwiedzanego kraju. Język niemiecki przyda się podczas podróży do Niemiec, Austrii, Belgii, Liechtensteinu, Luksemburgu czy Szwajcarii. Około 130 milionów ludzi posługuje się niemieckim jako ojczystym językiem. Jeśli angielski to mus, niemiecki to twój plus. Dziś postaram się wam podpowiedzieć jak nauczyć się tego języka, jako że w tym momencie mam już opanowanie ponad 2000 słów z wymową i porządne podstawy gramatyczne!

Słówka – podobieństwa z językiem angielskim

Jeśli znacie dobrze język angielski, słówek w języku niemieckim nauczycie się znacznie szybciej. Choć wymowa słów jest całkowicie inna niż w języku angielskim to słowa takie jak der Hering – śledź, in – w, der Basketball – koszykówka, schwimmen – pływać do złudzenia przypominają język angielski, lub są pisane dokładnie tak samo jak w języku angielskim. Nie kierowałbym się tym podobieństwem przy wymowie, bo choćby samo in, wymawiamy jak yn /ɪn/ w języku niemieckim.

Słówka to zlepek innych słów

Bardzo wiele słów w języku niemieckim to zlepek innych niemieckich słów. Przez to z każdym kolejnym nauczonym słówkiem język niemiecki staje się prostszy.

die Unterhose – majtki

die Hose – spodnie

unter – pod

Początkowo ciężka nauka wymowy staje się lekka

Niemiecka wymowa składa się niestety z dźwięków, które są obce dla Polaka. Dodatkowo wymowa niemiecka jest dość skomplikowana. Jest jednak na to sposób. Im więcej uczymy się słówek tym bardziej schematy wymowy powtarzają się. Po 500 poprawnie nauczonych słówkach z wymową jesteśmy w stanie odgadnąć ok. 95% wymów. Tak samo jest zresztą z niemiecką gramatyką, jest skomplikowana, lecz bardzo logiczna i swego rodzaju powtarzalna.

Sposób na naukę gramatyki

Skoro już wiecie, że słówka nie są takie straszne jak mogłoby się wydawać czas zacznąć naukę gramatyki. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nauki od przekrojowego zrozumienia materiału (czego będziemy się uczyć? Następnie skupić się tylko i wyłącznie na czasie teraźniejszym i prostych zdaniach bez Dativu, Akkusativu. To oznacza naukę o czasownikach rozdzielnie złożonych, modalnych, pomocniczych, zwrotnych, zwrotnych i rozdzielnie złożonych. Przykład czasowników rozdzielnie złożonych:

auf|machen

auf|wachen

auf|stehen

ab|fahren

Po czasownikach powinien przyjść czas na pytania, przeczenia, zaimek bezosobowy man, rodzajniki określone, nieokreślone i zerowe itp.

Dopiero po zakończeniu nauki prostych zasad gramatycznych absolutnie na pamięć poszedł bym w kierunku czasu przeszłego i przyszłego wraz z dopełnieniami w przypadkach itp..

Skąd mam się uczyć niemieckiego?

Jeśli chcesz spróbować czy nadajesz się do nauki niemieckiego to zacznij od darmowych stron internetowych do nauki niemieckiego takich jak podstawyniemieckiego.pl. Zalecałbym jednak kupienie książki szczególnie do gramatyki. Nie warto również uczyć się byle jakich słówek. Zacznij od najczęściej stosowanych, dniach tygodnia, liczbach, kolorach, nazwach miesiąca itp.. Pamiętaj, aby słuchać i czytać dużo języka niemieckiego. Osobiście polecam załączyć na netflixie język niemiecki, zaś czytać czasoposma takie jak spiegel!

Pomału do przodu!

Z pierwszego punktu widzenia można się przeraźić wizją nauki niemieckiego. Skomplikowana wymowa, gramatyka może zniechęcić nie jednego ucznia. Nie zapomnajmy jednak, że podróżowanie to coś więcej niż oglądanie zabytków i czytanie historii. Prawdziwa imersja zaczyna się kiedy stykamy się twarzą w twarz z prawdziwą kulturą. A prawdziwą kulturę reprezentują i tworzą ludzie!

Tschüs!